Освітня діяльність дітей ранього віку (група №5)

Особливості розвитку дітей третього року життя

За народним дитинознавством, дитина третього року життя – “пічкур”, бо дуже тягнеться до печі, “третяк”, “гулячок”, “третє літо”, “третя каша”. Тож і кажуть: “Ось наш гулячок…”, “Вона тільки до гульні”; “Хай одгуляє своє, тоді не буде вже коли гуляти”; “Одгуляє хай свій час, може це й тільки його”.

Дитина третього року життя повністю віддається іграм, розвагам у середовищі ровесників, а ще більше – у колі дітей старшого віку. Дуже любить гостинці, охоче купається. Діти схильні до пустотливих насмішок і жартів, ретельно наслідують старших. Дівчатка на третій рік життя випереджають у своєму розвиткові ровесників-хлопчиків.

На третьому році життя вдосконалюється діяльність нервової системи, відбувається доволі інтенсивний фізичний та нервово-психічний розвиток, підвищується рівень мовлення та мислення.

Швидкими темпами відбувається сенсорний розвиток. Збагачується досвід дитини та розширюється здатність її до сприймання предметів, явищ усіма органами чуття. Увага концентрується не лише на зовнішньому вигляді, властивостях, але й призначенні предмета. Малюк може виконувати прості мисленнєві операції, порівнювати предмети за їхніми властивостями (солодкий – гіркий, великий – малий), просторовими відношеннями (далеко – близько), знаходить спільне і відмінне у предметах.

На основі спостережень та власного сенсорного досвіду виникають перші елементарні судження про побачене, почуте. Простежуються перші прояви самостійності. Наприкінці третього року дитина самостійно одягається, охайно їсть, використовує серветку без нагадування, володіє елементарними культурно-гігієнічними навичками, усвідомлює належність до певної статі.

Зростає активність соціальних контактів зі знайомими людьми. Дитина наслідує дії дорослих у повсякденному житті та в іграх. Гра набуває сюжетного характеру. Рухи дитини стають більш досконалими.  Дитина цього віку легко збуджується і швидко втомлюється від одноманітних дій.

.