Освітня діяльність дітей середнього віку (група №1)

Психолого-педагогічна характеристика

дітей середнього дошкільного віку

Провідна діяльність

Сюжетно-рольова гра значно збагачується. Зміст її відбиває не тільки зовнішні сторони поведінки дорослих, а й її внутрішню сторону. Розширюється тематика гри, ускладнюються її сюжети. Гра переростає в справжню спільну гру дітей.

Інші види продуктивної діяльності

В образотворчій діяльності діти вже використовують колір як обов’язкову ознаку певних предметів і зафарбовують ці предмети в різних малюнках завжди однаково. Різноманітнішою стає тематика малюнків, конструкцій тощо.

У процесі художньо-мовленнєвої діяльності діти виокремлюють певні образи, елементи сюжету і можуть складати з них власні казки.

Розвиток пізнавальної сфери

Сприймання. Відбувається подальше оволодіння внутрішніми способами сприймання, воно стає більш розчленованим. Дитина обстежує предмет, послідовно виділяє окремі частини, встановлює зв’язки між ними.

Пам’ять. Уперше складається довільне запавм’ятовування.

Мислення. Розвивається наочно-образне мислення, яке поволі стає міркуючим. Дитина може згрупувати предмети за матеріалом, якістю і призначенням.

Уява. Посилюється її стійкість. Доказом цього може слугувати те, що діти можуть досить довгий час грати в одну й ту ж гру.

Мовлення. Зростає інтерес до змісту невідомих слів. Діти вже можуть переказувати невеличкі твори, розповідати про деякі події власного життя.

Розвиток вольової сфери.

В розвитку вольової сфери дитини полягає в усвідомленні нею морального змісту правил поведінки й оволодіння вміння керуватися ними у власних вчинках.

Розвиток особистості.

До основних мотивів поведінки дитини, поряд з ігровими,належать мотиви встановлення і збереження позитивних взаємин із дорослими та дітьми, мотиви самоствердження.

Освітній лнапрям

«Дитина в соціумі»

Показники компетенції дитини на кінець року.

• має уявлення про себе (ім’я, прізвище, домашня адреса, статева приналежність, статус у родині);
  • не ініціює спілкування з незнайомими людьми;
  • розуміє, що Україна - це рідна країна, Батьківщина;
  • знає та поважає державні символи.

Освітній напрям

«Дитина в природному довкіллі»

• розповідає про перших героїв-космонавтів;
  • знає про Сонячну систему;
  • уміє встановлювати різноманітні за змістом зв’язки, узагальнювати об’єкти за сенсорними еталонами, використовуючи моделі;
  • складає описові розповіді про тварин, які їй знайомі;
  • цікавиться працею дорослих під час догляду за рослинами і тваринами.

Освітній напрям

«Дитина у світі мистецтва»

• знає предмети домашнього вжитку;
  • знає назву рідного міста; назву вулиці, де розташовано дитячий садок;
  • уміє додержуватися послідовності в одяганні та роздяганні.

«Гра дитини»

• відтворює діалоги персонажів, передаючи за допомогою інтонації, міміки, жестів, рухів характер образів;
  • самостійно грається;
  • самостійно добирає та використовує за задумом предмети-замісники, іграшки, атрибути.

Освітній напрям

«Дитина в сенсорному-пізнавальному просторі»

• визначає кількість елементів множини (у межах 5)

рухається в зданому напрямку вперед, назад, униз, угору, праворуч, ліворуч;

• відрізняє геометричні фігури (квадрат, круг, трикутник, прямокутник; куля, куб, циліндр);
  • упорядковує об’єкти за заданими ознаками-довжина, ширина, висота, величина, товщина;
  • знає, що таке маса предмета, як вона використовується в повсякденному житті.

«Мовлення дитини»

• оволодіває правильною вимовою всіх звуків рідної мови;
  • добирає синоніми, антоніми;
  • утворює форми однини і множини;
  • будує речення різного типу;
  • уміє складати розповіді за зразком вихователя;
  • знає на пам’ять вірші, забавлянки, пісні.

Образотворче мистецтво

• володіє раціональною послідовністю зображення предметів простих форм, використовує різноманітні фарбувальні матеріали;
  • відтворює характерні ознаки зображуваного;
  • володіє способами та прийомами ліплення в процесі створення пластичного образу;
  • створює з паперу й наліпок образи;
  • у процесі розміщення образу предмета орієнтується на площині;
  • володіє навичками різання і вирізування.

Художньо-мовленнєва діяльність

• розрізняє жанрові особливості прозових та віршованих творів;
  • знає, називає українські народні казки;
  • відповідає на запитання за змістом казки;
  • бере участь у святкових дійствах, ранках, інсценує тексти художніх творів.